Czym właściwie jest GAP?
Skrótowiec ten wziął się od angielskiej nazwy – Guaranteed Asset Protection. Tłumacząc na polski – GAP to ubezpieczenie od straty finansowej, wiążącej się ze spadkiem wartości auta po zakupie. Ta bowiem w niektórych przypadkach obniża się bardzo szybko. GAP ma za zadanie pokryć tę różnicę w momencie, gdy posiadacz samochodu, mający także ubezpieczenie AC, straci go w wyniku wypadku lub kradzieży (ważne – drugi przykład nie zawsze znajduje się w umowie, więc warto ją dokładnie prześledzić), czyli w chwili, gdy odniesie szkodę całkowitą.
Jak dokładnie działa GAP?
By w pełni zrozumieć, dlaczego jest to opłacalne rozwiązanie, warto zaprezentować działanie Guaranteed Asset Protection na przykładzie: Wyobraź sobie, że przed kilkoma miesiącami kupiłeś samochód o wartości 150 tys. złotych. Po około pół roku doszło do wypadku, w którym pojazd został na tyle uszkodzony, że nie nadaje się do naprawy i czeka go złomowanie. W przypadku, gdy masz samo AC, ubezpieczyciel szacuje aktualną wartość rynkową, przyjmijmy, że opiewającą na 115 tys. złotych. Co z pozostałymi 35 tysiącami? Dzięki temu, że wykupiłeś ubezpieczenie GAP (https://karlex.pl/produkty/ubezpieczenie-gap/), Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe z Gdyni, Gdańska lub innego miasta, pokryje tę różnicę, wyrównując świadczenie do ceny określonej na fakturze za dany pojazd.
Znając już charakter tego zabezpieczenia, da się wymienić 3 sytuacje, w jakich będzie ono przydatne. Czyli, gdy auto:
- ma wysoką wartość początkową, a jednocześnie szybko ją traci,
- zostało zakupione na kredyt,
- jest przedmiotem umowy leasingu.
GAP i kosztowniejsze pojazdy
Zakup auta za gotówkę to obecnie rzadkość, jednak wciąż się zdarza. Model klasy premium to często wydatek sięgający pół miliona złotych, a średnia klasa – od 100 do 200 tysięcy. Nie inaczej jest z pojazdami o specjalnym przeznaczeniu, np. do transportu pasażerskiego lub towarowego. Samo AC więc, w przypadku szkody całkowitej, bywa co najmniej niewystarczające, szczególnie gdy od dnia zakupu minęły na przykład 3 lata. Niektóre modele przez taki okres tracą około 40% swojej pierwotnej wartości. Dzięki ubezpieczeniu GAP można skutecznie zabezpieczyć się przed konsekwencjami upływu czasu i uzyskać nawet całość kwoty wydanej na zniszczony pojazd. To z kolei pozwala bez problemu zakupić nowe auto.
GAP przy kredycie i leasingu
Zabezpieczenie to ma ogromne znaczenie w przypadku, gdy skradziony lub zniszczony samochód był przedmiotem umowy kredytowej albo leasingu. To dlatego, że przy szkodzie całkowitej umowa z instytucją, nawet jeśli użytkownik nie posiada już pojazdu, wciąż pozostaje w mocy. Tym samym leasingobiorca zobligowany jest do dalszego spłacania rat, co w sytuacji utraty auta może być więcej niż uciążliwe. W takim wypadku ubezpieczenie GAP okazuje się najbardziej przydatne.
Firmy oferujące w Trójmieście, w tym w Gdyni leasingi same często proponują takie rozwiązanie, aby zabezpieczyć swój interes, pośrednio chroniąc również klienta. Warto także zauważyć, że niekiedy kwota przy GAP-ie fakturowym może być wyższa niż wysokość zobowiązań wobec banku czy firmy leasingowej. Wówczas nadwyżka przysługuje Tobie.
Czy ubezpieczenie GAP faktycznie się opłaca?
Powyżej mogłeś dowiedzieć się, kiedy najbardziej przydaje się ta forma ochrony. Pozostaje jeszcze jedno pytanie – czy w ogóle opłaca się wykupywać ubezpieczenie GAP? Specjalny kalkulator, jaki znajdziesz na naszej stronie, pozwoli Ci obliczyć orientacyjny koszt raty, najczęściej przedstawiany jako procentowa wartość pojazdu. Wiele zależy też od tego, jakiego rodzaju ochronę wybierasz – czy GAP:
- finansowy (około 0,4%),
- indeksowy (około 0,8%),
- fakturowy (około 1,2%).