Ubezpieczenie GAP – wybrać propozycję leasingu czy zewnętrzną polisę?

Szkoda całkowita auta często okazuje się dużym obciążeniem dla budżetu. Nie można również zapominać o ryzyku kradzieży pojazdu. Ratunkiem w takich sytuacjach są polisy ubezpieczeniowe AC, jak i coraz popularniejsze GAP. Ubezpieczenie tego typu, oferowane przez firmy leasingowe oraz ubezpieczycieli, gwarantuje zwrot nawet 100% wartości pojazdu z faktury VAT! Gdzie jednak lepiej wykupić ubezpieczenie GAP? U leasingodawcy czy w zewnętrznym towarzystwie ubezpieczeniowym? W tym artykule wskazujemy, na co zwracać uwagę, by wybrać rozwiązanie pasujące do Twoich oczekiwań. Zachęcamy do lektury!

 

Czym jest ubezpieczenie GAP?

 

Do najważniejszych polis należy ubezpieczenie OC. Właściciele pojazdów nierzadko decydują się też na dodatkowe formy zabezpieczenia, w tym zakup Autocasco. Jednak coraz częściej okazuje się, że nawet ubezpieczenie AC nie zapewnia odpowiedniej wypłaty środków, czy to w przypadku szkody całkowitej auta, czy też w sytuacji, gdy doszło do kradzieży. Dlaczego?

 

Wynika to z faktu, że wartość nowego samochodu w ciągu kilkunastu miesięcy od zakupu drastycznie spada i już w ciągu 6 lat może wynosić jedynie 40% wartości początkowej! To oznacza niższą wypłatę ze strony ubezpieczyciela. Sytuację ratuje ubezpieczenie GAP, które wiąże się co prawda z dodatkowym kosztem, ale gwarantuje większą sumę wypłaty w razie szkody całkowitej lub kradzieży samochodu.

 

Co znaczy GAP i z czym się wiąże?

 

Guaranteed Auto Protection to ubezpieczenie starty finansowej na pojeździe. GAP pokrywająca różnicę pomiędzy ceną zakupu pojazdu z FV zakupu lub polisy AC a jego wartością rynkową w momencie zaistnienia szkody całkowitej kub kradzieży. To szczególnie ważne w przypadku pojazdów, które są brane w leasing. W końcu nawet wtedy zobowiązania wobec firmy leasingowej pozostają. Ubezpieczenie GAP samochodu wziętego w leasing pozwala zabezpieczyć interesy zarówno leasingodawcy, jak i leasingobiorcy.

 

Obecnie GAP można wykupić u firmy leasingowej, oferującej to ubezpieczenie jako dodatkową usługę lub w zewnętrznym biurze ubezpieczeniowym. Często jednak druga opcja wiąże się z pewnymi dodatkowymi warunkami. Które z tych rozwiązań jest lepsze i na co zwracać uwagę?

 

Ubezpieczenie GAP u leasingodawcy

 

Dzisiaj niemal każda firma leasingowa oferuje ubezpieczenie GAP jako dodatkową formę zabezpieczenia. Składka za nie najczęściej zostaje rozłożona na raty i doliczona do jest comiesięcznych opłat za leasing. Co do zasady – jest to niski koszt, choć wszystko zależy od oferty leasingodawcy. Jeśli więc rozważasz skorzystanie z leasingu i chcesz wykupić od razu ubezpieczenie GAP – należy tę kwoty porównać.

 

Najczęściej rata za polisę wyliczana jest procentowo od wartości pojazdu i miesięczna kwota może wynosić np. 0,06% lub 0,1% zapłaconej za samochód ceny. Czy to duża rozbieżność? Nawet przy różnicy 0,04% koszt może być wyższy o kilka tysięcy złotych. Dodatkowo należy wiedzieć iż w przypadku wcześniejszego wykupu pojazdu z leasingu i tak należy zapłacić za pozostałe raty ubezpieczenia GAP mimo iż ono nie przechodzi na leasingobiorcę. Jeżeli wykupimy polisę GAP we własnym zakresie w Karlex ochrona jest przez cały okres polisy nie ważne czy pojazd jest dalej w leasingu czy został już wykupiony.

 

Ubezpieczenie GAP w zewnętrznej firmie

 

Skoro usługa ta może tyle kosztować u leasingodawcy, to dlaczego by nie wykupić jej na własną rękę? Dlaczego wielu leasingobiorców decyduje się na wykup ubezpieczenia GAP u leasingodawców?

 

Powodem jest przede wszystkim wygoda. Koszt polisy zostaje rozłożony na raty i doliczony do rat za leasing, przez co całość wygodnie opłaca się jedną transzą w miesiącu. Ma się przy tym pewność, że ubezpieczenie zawsze będzie terminowo uregulowane.

 

U nas polisa GAP może być płatna jednorazowo lub istnieje możliwość rozłożenia jej na dogodne raty. Podczas gdy następuje szkoda całkowita bądź kradzież, wypłata środków następuje bezpośrednio do zawierającego polisę, nie do leasingodawcy. W przypadku polis zawieranych przez leasing, wypłata z polisy GAP nigdy nie trafia do leasingobiorcy.

 

Co się bardziej opłaca?

 

Trudno o jednoznaczną odpowiedź, gdyż wiele zależy od tego, z jakiej firmy usług się korzysta.

 

Jeśli chcesz wiedzieć, ile będzie Cię kosztować leasing i interesuje Cię ubezpieczenie GAP, specjalny kalkulator, jaki znajdziesz na naszej stronie (http://karlex.pl/), pomoże Ci wyliczyć sumę opłat.

 

Często składka zawarta za pośrednictwem Karlex jest nawet kilka tysięcy tańsza niż ta oferowana przez leasing.  Warto więc porównać ofertę leasingu na GAP czyli przemnożyć składkę msc przez ilość rat i porównać do naszej składki. Zwłaszcza promocyjne finansowanie u dealera często jest obwarowane ubezpieczeniem GAP które ma wysoką składkę miesięczną. Na życzenie klienta można z niego zrezygnować i skorzystać z polisy zewnętrznej.

 

Jeżeli natomiast pragniesz mieć pewność, że nawiążesz współpracę z leasingodawcą gwarantującym uczciwe warunki, a do tego oferującym przystępne stawki – zapraszamy do skorzystania z pomocy naszych specjalistów. Jesteśmy otwarci na Klientów z Gdańska, Gdyni, oraz pozostałej części Trójmiasta i innych okolicznych miast w naszym biurze oraz on-line lub telefonicznie dla klientów z całej Polski.

Skorzystaj z naszego kalkulatora GAP

Oblicz ubezpieczenie